طراحی پله های دوبلکس

طراحی پله های دوبلکس

طراحی پله دوبلکس فکرتان را درگیر کرده است چه طرحی بزنید که مدرن و شیک باشد؟

در واقع نکته اساسی در خانه های دوبلکس همان راه پله است که چهره خانه را میتواند از این رو به آن رو کند.

پله دوبلکس پله ای زیباست که در خانه های دوبلکس یافت میشود و اغلب حالت مارپیچی شکل دارد و طرح های مختلفی را به خود اختصاص داده است اما اینکه چه متریال هایی را طراحی کنیم که این پله دوبلکس شیک و مدرن درواقع امروزی شود را در این مقاله میخوانیم.

راه‌پله‌ی درون ساختمان چشم‌اندازی بی‌نظیر را به خود اختصاص داده است که نیاز به یک معمار دکوراسیون داخلی حرفه ای و خوش سلیقه میباشد.

اصلا پله دوبلکس در کجا استفاده میشود و چه کنیم مدرن و شیک به نظر برسد؟؟

راه پله ای است که برای خانه‌های مدرن پیشنهاد می‌شود به همین دلیل که این خانه‌ها زیاد به چشم می‌آید پله  دوبلکس در آنها استفاده شده است.

 ساخت این راه‌پله‌ها از طرح‌ها و متریال‌های مختلفی استفاده می‌کنند که می‌تواند از جنس شیشه، فلز، سنگ، بتن یا چوب باشد.

 علاوه‌براین ترکیب این متریال ها است که جذابیت این راه‌پله‌ها را چند برابر می‌کند .

راه‌پله دوبلکس می‌تواند نرده‌دار یا بدون نرده باشد اما ازآنجایی‌که نرده حکم امنیت را ایجاد می‌کند از آن استفاده فراوانی می‌شود.

در طراحی این نوع راه‌پله‌ها هم می‌توان از متریال‌های متفاوتی استفاده نمود.

انواع پله دوبلکس‌

 ۱.دایره‌ای‌شکل

۲.شکسته چند طرفه

۳.شکسته یک طرف

۴. مدل حلزونی

 پله دوبلکس گرد که طرف‌داران فراوانی دارد و می‌توان در آن متریال‌های مختلفی استفاده کرد

 پله گرد خود سه نوع است:

پله گرد فلزی فضای کمی می‌خواهد

پله گرد بتنی،امکان ایجاد پله به شکل‌های مختلف به‌علت وجود بتن در آن امکان پذیر است

پله گرد چوبی:این نوع پله از قدیم وجود داشته‌است و معمولاً برای سبک کلاسیک استفاده می‌شود و نیازمند نرده‌ای چوبی برای زیبایی چندین برابر استفاده میشود

پله دوبلکس چوبی جزء پله دوبلکس های شیک می‌باشد و متریال پرطرف‌دار است و بیشتر سلیقه اسپرتی آن را می‌پسندند .

راه پله دوبلکس فلزی: این متریال می‌تواند با متریال‌های دیگر ترکیب شود و ظاهر متفاوتی را ایجاد کند که نوع ساده و حکاکی شده دارد مزایای آن هم مقاومت بالا و عمر طولانی است.

 پله دوبلکس سنگ: این نوع راه‌پله علاوه‌بر استحکام و زیبایی فراوانی هم دارد که این زیبایی براساس مرور زمان از بین نمی‌رود و جذابیت خود را حفظ می‌کند در ساخت این راه‌پله‌ها سنگ‌های مختلفی ممکن است استفاده شود.
 سنگ تراورتن و مرمر ،گرانیت ، کوارتز، آهک و سنگ‌های مصنوعی که هر کدام جذابیت خاص خود را دارند .

راه‌پله مرمر که بیشتر در ساخت حرم‌های زیارتی قابل‌مشاهده است قیمت زیادی را به خود اختصاص داده‌است .

 برای لاکچری شدن راه‌پله‌های دوبلکس می‌توان بر روی دیوارهای این راه‌پله قاب‌های هنری نصب کرد ، دیوارها را تزیین کرد، نصب کاغذدیواری بر روی آن کمک زیادی در زیبایی آن می کند.

چشم اندازی زیبا و مدرن

نورپردازی در راه پله های دوبلکس

 آیا توجه کرده‌اید که هر چیزی وقتی تاریک باشد زیاد به آن توجه نمی‌شود یا به چشم نمی‌آید درست است.

اگر در راه‌پله‌ها نورپردازی صورت بگیرد جذابیت آن چند برابر می‌شود و از حالت بی‌روح و مرده خارج می‌شود و درواقع جان می‌گیرد و زنده می‌شود و همچنین مزایای آن رفت‌وآمد آسان در شب می‌باشد، این نورپردازی ممکن است در هر جایی از پله صورت گیرد که زیباتر به‌نظر برسد تا زیبایی مکان را چند برابر کند.طراحی پله های دوبلکس

 

پله دوبلکس شناور

پله شناور پله ای کنسولی یا به اصطلاح در هوا و معلق میباشد و اخیرا بسیار رواج یافته است چرا که فضای باز و شفافی ایجاد میکند و  در بین معماران و طراحان داخلی به جذابیت رسیده است زیبایی یک راه پله شناور در پتانسیل آن در رو نمایی باز، مدرن و شفاف میباشد  متریال نرده ها و کف پله ها، از لحاظ چشمی  بی وزن نمایان میشوند این ویژگی ناسب برای فضای مدرن و کوچک میباشد.
چرا که فضای باز پله باعث می شود که نور در بین کف پله ها جریان پیدا کن  و روشنایی بیشتری برای فضای زیرین بوجود آید .
اجرای این نوع پله که به یکدیگر متصل نیست و در فضا معلق است و به آرامی به ترازهای ارتفاعی بالا میرسد هم جذابیت چندانی دارد و چالش بر انگیز میباشد و رعایت استاندارد های اجرای این پله بسیار مهم می باشد.پله های دوبلکس شناور

 

پله دوبلکس بتنی

پله دوبلکس بتنی قدیمی‌ترین شکل‌گیری  پله دوبلکس است که شکل‌گیری آن آسان است و بیشترین مزایا و  قیمت مناسب را دارد و به‌صرفه است ، به‌صورت پیش‌ساخته قابل قابل‌استفاده است و مقاومت زیاد و ماندگاری بالایی دارد نصب آسانی را هم به خود اختصاص داده‌ است.پله های دوبلکس بتنی

 

پله دوبلکس نرده دار

 در پله‌های دوبلکس نرده

 نرده تمام شیشه: متریال پرطرف‌داری هستش.

 نرده استیل: مدرن است.

 نرده فلزی: جذابیت فراوانی دارد.

نرده بتنی: مصالح توپر در نرده استفاده می‌ شود.پله های دوبلکس نرده بان دار

پله دوبلکس شیشه ای

پله دوبلکس شیشه‌ای مدلی جدید است که همراه  متریال چوب و فلز بیشتر مورد استفاده قرار گرفته‌است مدلی لوکس و نمایی فوق‌العاده زیبا ایجاد می‌کند و برای محیط‌های کوچک بسیار مناسب است چراکه انعکاس نور در آن صورت می‌گیرد و باعث بزرگ جلوه داده شدن خانه می‌ شود.پله های دوبلکس شیشه ای

 

طراحی راه پله دوبلکس

شاید شما هم در فیلم‌ها مشاهده کرده‌ باشید که خانه‌های بسیار بزرگی وجود دارند که یک طبقه اند اما درون آن‌ها شامل دو طبقه می‌شود در واقع دوبلکس میباشند ،این خانه‌ها زیبایی بسیار زیادی دارند چرا که در آن ها از پله پیچ استفاده شده است .

حال هرچه این پله‌ها زیباتر باشند و از سازه‌های مناسب و طرح‌های مناسب استفاده شوند این خانه جلوه‌ای منحصربه‌فرد تری به خود خواهد گرفت

پله دوبلکس معمولاً در خانه‌های دوبلکس یا مکان‌های دوبلکس استفاده می‌شوند .

حال مکان‌های دوبلکس اصلا چگونه هستند؟

مکان‌های دوبلکس مکان‌هایی هستند که یک‌طبقه هستند اما فضای داخلی آن‌ها از دو طبقه تشکیل شده‌است که در  آن‌ها از پله استفاده می‌شود بر ای رقت و آمد از طبقه اول به طبقه دوم که به‌طور معمول طبقه اول اتاق نشیمن و پذیرایی هستش و طبقه دوم اتاق خواب ها قرار دارد اما بالعکس هم امکان‌پذیر است.

راه پله های پیچ دوبلکس  

حال راه‌پله‌های خانه‌های دوبلکس می‌تواند براساس سلیقه خود فرد باشد و یا می‌توان آن را به معماران دکوراسیون داخلی سپرد که آن را طراحی کنند براساس فضای درنظرگرفته‌شده برای پله و قیمت مدنظر و نوع متریالی که استفاده خواهد شد.

راه‌پله‌های پیچ دوبلکس را می‌توان به‌صورت مرکزی یا در تماس با یک دیوار قرارداد که ویژگی‌های مثبت و منفی به‌همراه خودشون دارند.

 اگر که راه‌پله به‌صورت مرکزی قرار گرفته بشود پنجره‌ای برای تهویه و تامین روشنایی آن وجود ندارد و برای تامین روشنایی فقط می‌توان از یک پنجره بالای سقف پلکان استفاده کرد،اما اگر پلکان در تماس با یک دیوار بیرونی قرار بگیرند امکان تعبیه پنجره در مسیر آن وجود  خواهد داشت.

در خانه‌هایی که سطوح دیوارهای بیرونی کم هست بهتر هست که مقدار کم را برای تعبیه پنجره در فضای دیگر مانند اتاق‌ها استفاده کرد .

پله دوبلکس در مکانی از خانه باید قرار بگیرد که امکان دسترسی همه اعضای خانواده و فضا ها به آن آسان و یکسان باشد .

در خانه‌های بزرگ می‌توان با استفاده از پله حتی تعداد کم به زیبایی و جذابیت خانه اضافه کرد

 البته که با مکان مناسب و اندازه مناسب پله که این ها به سلیقه خود فرد و همچنین مشاور دکوراسیون داخلی و طراح خواهد بود.

پله دوبلکس پیچ: که یکی از انواع مدل پله دوبلکس است که طرف‌داران زیادی را به خودش جلب کرده و این نوع راه‌پله برای فضاهای کوچک و خانه‌های کوچک مناسب هست چرا که  فضای کمتری را اشغال می‌کند و این راه‌پله طرح‌های بسیار متنوعی رو به خودش اختصاص داده است.

 پله دوبلکس مدرن :از دیگر پله‌های پیچ دوبلکس است که راه‌پله‌ ی مدرن دارد و معماران و طراحان داخلی خانه شما معمولاً از متریال‌های مدرن و رنگ‌های مدرن استفاده می‌کنند.

پله دوبلکس چوبی: استفاده از متریال چوب در آن به‌کاررفته که به علت رنگ گرمی که  در چوب وجود دارد آرامش و زیبایی خاصی را به خودش اختصاص داده و آن مکان را میتوان کانی زیبا و آرام دانست.

این راه‌پله‌ها بیشتر سبک کلاسیک دارند و جذابیت چندانی را به خود اختصاص داده‌اند .

پله دوبلکس گرد کنج دیوار:این نوع راه‌پله یکی از مدل‌های پله دوبلکس می‌باشد که کاربرد زیادی دارد و درعین‌حال زیبا هم هست، همان‌طور که از اسمش پیداست در کنج دیوار و در کنار درب ورودی معمولاً قرار می‌گیرد شکلی ساده و درعین‌حال زیبا دارد و مناسب برای منازل و مکان‌های کوچک هستند و دسترسی به آن‌ها نیز آسان می‌باشد.

کف پله‌های پبچ دوبلکس می‌تواند از چوب ،شیشه، کاشی، ترکیبی، سنگ و یا استیل باشد که هر کدام بستگی به سلیقه ی فرد و همچنین دیزاین آن مکان دارد.

مشاوره ی انلاین
پله معلق چوبی

پله معلق چوبی

پله معلق چوبی یکی از اصلی‌ ترین مواردی که در ساختمان سازی مورد توجه قرارمی‌گیرد استفاده از مواردی است که زیبایی  محیط را بیشتر می‌کنند.

ادامه ی مطلب »
پله چرخشی

پله چرخشی

پله چرخشی  پله چرخشی چیست ؟  در حال حاضر یکی از پر استفاده ترین نوع پله ها، پله چرخشی می باشد.این پله ها با داشتن

ادامه ی مطلب »
پله پیچ

پله اسپیرال

پله اسپیرال  پله های اسپیرال انواعی از پله پیچ ها هستند که در طرح ها و شکل های مختلف قابل مشاهده و سفارش هستند.شما باید برای

ادامه ی مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.